Rochester Electronics SAK-XC164CM-8F20FAA
Part Number: Rochester Electronics SAK-XC164CM-8F20FAA
Manufacturer: Rochester Electronics
Qty Available:
Description: MCU 16-bit XC164CM 20MHz 64kB Flash 8kB RAM -40~+125°C 64-Pin LQFP
MCU 16-bit XC164CM 20MHz 64kB Flash 8kB RAM -40~+125°C 64-Pin LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Number of Pins 64
Access Time 20 µs
Data Bus Width 16 b
Frequency 20 MHz
Interface CAN, SPI, UART, USART
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.4 V
Number of I/Os 47
Number of Programmable I/O 47
Number of Timers/Counters 5
Operating Supply Voltage 5 V