Renesas HD6473258P10V
Part Number: Renesas HD6473258P10V
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: Hitachi Single-Chip Microcomputer / MCU 8-bit/16-bit CISC 32KB EPROM 5V 64-Pin SDIP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Renesas HD6473258P10V Available.
Hitachi Single-Chip Microcomputer / MCU 8-bit/16-bit CISC 32KB EPROM 5V 64-Pin SDIP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 64
Access Time 10 µs
Frequency 10 MHz
Interface SCI, UART, USART
Max Frequency 10 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 32 kB
Memory Type EPROM, OTP
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 2.7 V