Renesas HD6412240FA20V
Part Number: Renesas HD6412240FA20V
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: 16-BIT, 13MHZ, Microcontroller, PQFP100, 14 X 14 Mm, 0.50 Mm Pitch, Plastic, QFP-100
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Renesas HD6412240FA20V Available.
16-BIT, 13MHZ, Microcontroller, PQFP100, 14 X 14 Mm, 0.50 Mm Pitch, Plastic, QFP-100
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Number of Pins 100
Data Bus Width 16 b
Interface SCI
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Programmable I/O 75
Number of Timers/Counters 5
Operating Supply Voltage 5 V