           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR81S9090FSS73
RWR81S9090FSS73
Part Number: RWR81S9090FSS73
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR81S9090FSS73
Qty Available:
Description: Res Wirewound 909 Ohm 1% 1W ±20ppm/°C 0.001% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RWR81S9090FSS73 Available.
Res Wirewound 909 Ohm 1% 1W ±20ppm/°C 0.001% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Wirewound
Failure Rate 0.001 %
Features Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature 250 °C
Max Power Dissipation 1 W
Military Standard MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 1 W
Resistance 909 Ω
Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Tolerance 1 %
Diameter 2.16 mm
Lead Length 38.1 mm
Length 6.35 mm
Width 2.16 mm