           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR81N16R2FSBSL
RWR81N16R2FSBSL
Part Number: RWR81N16R2FSBSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR81N16R2FSBSL
Qty Available:
Description: Res 16.2 Ohm 1W 1% Ww Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RWR81N16R2FSBSL Available.
Res 16.2 Ohm 1W 1% Ww Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Wirewound
Failure Rate 0.001 %
Features Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation 1 W
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 1 W
Resistance 16.2 Ω
Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Tolerance 1 %
Lead Length 38.1 mm
Length 6.35 mm
Width 2.16 mm