           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR80S30R1FSB12
RWR80S30R1FSB12
Part Number: RWR80S30R1FSB12
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR80S30R1FSB12
Qty Available:
Description: Res Wirewound 30.1 Ohm 1% 2W ±20ppm/°C 0.001% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RWR80S30R1FSB12 Available.
Res Wirewound 30.1 Ohm 1% 2W ±20ppm/°C 0.001% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Ceramic
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Wirewound
Failure Rate 0.001 %
Features Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature 250 °C
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 2 W
Resistance 30.1 Ω
Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Diameter 2.39 mm
Lead Length 38.1 mm
Length 10.31 mm
Width 2.39 mm