           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR80S1821FRS73
RWR80S1821FRS73
Part Number: RWR80S1821FRS73
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RWR80S1821FRS73
Qty Available:
Description: Res Wirewound 1.82K Ohm 1% 2W ±20ppm/°C 0.01% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RWR80S1821FRS73 Available.
Res Wirewound 1.82K Ohm 1% 2W ±20ppm/°C 0.01% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Wirewound
Failure Rate 0.01 %
Features Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature 250 °C
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 2 W
Resistance 1.82 kΩ
Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Tolerance 1 %
Diameter 2.39 mm
Lead Length 38.1 mm
Length 10.3124 mm
Width 2.39 mm