           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RTO050F4R700JTE1
RTO050F4R700JTE1
Part Number: RTO050F4R700JTE1
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RTO050F4R700JTE1
Qty Available:
Description: Res Thick Film 4.7 Ohm 5% 50W ±150ppm/°C Molded TO-220 RDL Thru-Hole Tube
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RTO050F4R700JTE1 Available.
Res Thick Film 4.7 Ohm 5% 50W ±150ppm/°C Molded TO-220 RDL Thru-Hole Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-220
Contact Plating Tin
Number of Pins 220
Weight 2.200008 g
Composition Power resistor, Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 50 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 50 W
Resistance 4.7 Ω
Schedule B 8533290000
Temperature Coefficient 150 ppm/°C
Termination Radial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 300 V
Voltage Rating (AC) 300 V
Voltage Rating (DC) 300 V
Depth 4.5 mm
Height 15 mm
Lead Diameter 800 µm
Lead Length 13.7 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 10.1 mm
Width 4.5 mm