           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RTO020F1R000JTE3
RTO020F1R000JTE3
Part Number: RTO020F1R000JTE3
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RTO020F1R000JTE3
Qty Available:
Description: Resistor; Thick Film; Res 1 Ohms; Pwr-Rtg 20 W; Tol 5%; Radial; TO-220; Heat Sink
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RTO020F1R000JTE3 Available.
Resistor; Thick Film; Res 1 Ohms; Pwr-Rtg 20 W; Tol 5%; Radial; TO-220; Heat Sink
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-220
Contact Plating Tin
Number of Pins 2
Weight 2.200008 g
Composition Power resistor, Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 20 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 20 W
Resistance 1 Ω
Temperature Coefficient 150 ppm/°C
Termination Radial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 250 V
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 250 V
Depth 4.5 mm
Height 15 mm
Lead Diameter 800 µm
Lead Length 13.7 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 10.1 mm
Width 4.5 mm