           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J6191FSR36
RNC55J6191FSR36
Part Number: RNC55J6191FSR36
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J6191FSR36
Qty Available:
Description: Military/Established Reliability Metal Film Resistor 6.19K Ohm 1% 0.125 W ±25 ppm/°C 2-Pin Axial Leaded T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55J6191FSR36 Available.
Military/Established Reliability Metal Film Resistor 6.19K Ohm 1% 0.125 W ±25 ppm/°C 2-Pin Axial Leaded T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Packaging Tape and Reel
Power Rating 125 mW
Resistance 6.19 kΩ