           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J5901FSBSL
RNC55J5901FSBSL
Part Number: RNC55J5901FSBSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J5901FSBSL
Qty Available:
Description: Res 5.9K Ohm 1/8W 1% Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55J5901FSBSL Available.
Res 5.9K Ohm 1/8W 1% Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Failure Rate 0.001 %
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation 125 mW
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 125 mW
Resistance 5.9 kΩ
Temperature Coefficient 25 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm