           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J1002FSRE7
RNC55J1002FSRE7
Part Number: RNC55J1002FSRE7
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55J1002FSRE7
Qty Available:
Description: Res Metal Film 10K Ohm 1% 1/8W ±25ppm/°C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55J1002FSRE7 Available.
Res Metal Film 10K Ohm 1% 1/8W ±25ppm/°C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Composition Metal Film
Max Operating Temperature 175 °C
Military Standard MIL-PRF-55182
Min Operating Temperature -65 °C
Resistance 10 kΩ
Temperature Coefficient 25 ppm/°C
Tolerance 1 %
Diameter 2.39 mm
Length 7.62 mm