           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H6190FRBSL
RNC55H6190FRBSL
Part Number: RNC55H6190FRBSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H6190FRBSL
Qty Available:
Description: Res 619 Ohm 1/8W 1% Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H6190FRBSL Available.
Res 619 Ohm 1/8W 1% Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Failure Rate 0.01 %
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation 125 mW
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 125 mW
Resistance 619 Ω
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm