           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H5900FSRE5
RNC55H5900FSRE5
Part Number: RNC55H5900FSRE5
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H5900FSRE5
Qty Available:
Description: Res Metal Film 590 Ohm 1% 1/8W ±50ppm/°C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H5900FSRE5 Available.
Res Metal Film 590 Ohm 1% 1/8W ±50ppm/°C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Max Operating Temperature 175 °C
Military Standard MIL-PRF-55182
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Tape and Reel
Resistance 590 Ω
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Diameter 2.39 mm
Length 7.62 mm