           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H51R1FPB14
RNC55H51R1FPB14
Part Number: RNC55H51R1FPB14
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H51R1FPB14
Qty Available:
Description: Resistor, 51.1 Ohm, ± 1%, 125 mW, Axial Leaded, Metal Film, Military Reliability
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H51R1FPB14 Available.
Resistor, 51.1 Ohm, ± 1%, 125 mW, Axial Leaded, Metal Film, Military Reliability
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Failure Rate 0.1 %
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature 175 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard MIL-PRF-55182
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 125 mW
Resistance 51.1 Ω
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm