           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H4022FPR36
RNC55H4022FPR36
Part Number: RNC55H4022FPR36
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H4022FPR36
Qty Available:
Description: Res Metal Film 40.2K Ohm 1% 1/8W ±50ppm/°C 0.1% Conformal AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H4022FPR36 Available.
Res Metal Film 40.2K Ohm 1% 1/8W ±50ppm/°C 0.1% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature 175 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard MIL-PRF-55182
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 125 mW
Resistance 40.2 kΩ
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Diameter 2.39 mm
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm