           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H2153FMRSL
RNC55H2153FMRSL
Part Number: RNC55H2153FMRSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H2153FMRSL
Qty Available:
Description: Res 215K Ohm 1/8W 1% Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H2153FMRSL Available.
Res 215K Ohm 1/8W 1% Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation 125 mW
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 125 mW
Resistance 215 kΩ
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm