           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H1501FMBSL
RNC55H1501FMBSL
Part Number: RNC55H1501FMBSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RNC55H1501FMBSL
Qty Available:
Description: Res 1.5K Ohm 1/8W 1% Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RNC55H1501FMBSL Available.
Res 1.5K Ohm 1/8W 1% Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Failure Rate 1 %
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation 125 mW
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 125 mW
Resistance 1.5 kΩ
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 6.35 mm
Width 2.39 mm