           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN65D4872FBSL
RN65D4872FBSL
Part Number: RN65D4872FBSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN65D4872FBSL
Qty Available:
Description: Res Mtlflm CMF-65 48.7K 1% T-1 RN65D4872F Bsl
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RN65D4872FBSL Available.
Res Mtlflm CMF-65 48.7K 1% T-1 RN65D4872F Bsl
Max Power Dissipation 500 mW
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 500 mW
Resistance 48.7 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 14.2748 mm
Width 4.57 mm