           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN60C4220FRE6
RN60C4220FRE6
Part Number: RN60C4220FRE6
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN60C4220FRE6
Qty Available:
Description: Resistor, metal Film, 422Ohms, 300Wv, 1+/-% Tol, -50, 50Ppm-Tc, rn60-Milstyle |Vishay RN60C4220FRE6
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RN60C4220FRE6 Available.
Resistor, metal Film, 422Ohms, 300Wv, 1+/-% Tol, -50, 50Ppm-Tc, rn60-Milstyle |Vishay RN60C4220FRE6
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature 175 °C
Max Power Dissipation 250 mW
Military Standard MIL-R-10509
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 125 mW
Resistance 422 Ω
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Voltage Rating 300 V
Diameter 3.68 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 8.7376 mm
Width 3.68 mm