           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN55C1962BRE7
RN55C1962BRE7
Part Number: RN55C1962BRE7
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RN55C1962BRE7
Qty Available:
Description: Res Metal Film 19.6K Ohm 0.1% 1/10W ±50ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RN55C1962BRE7 Available.
Res Metal Film 19.6K Ohm 0.1% 1/10W ±50ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Max Operating Temperature 175 °C
Military Standard MIL-R-10509
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Tape & Reel
Resistance 19.6 kΩ
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 0.1 %
Diameter 2.29 mm
Length 7.06 mm