Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > RFMD-RF2878TR7
RFMD RF2878TR7
| Part Number: | RFMD RF2878TR7 |
| Manufacturer: | RFMD |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > RFMD-RF2878TR7 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Rf Amp 150MHZ-2.5GHZ 5-SOT |
PCX has RFMD Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > RFMD-RF2878TR7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Rf Amp 150MHZ-2.5GHZ 5-SOT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-5 |
| Frequency | 150 MHz |
| Gain | 20.5 dB |
| Noise Figure | 2 dB |
| Operating Supply Current | 21.5 mA |
| P1dB | 15.6 dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the RF amplifier?
What is the gain of the RF amplifier?
What is the noise figure of the RF amplifier?
What is the frequency range of the RF amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.