Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RCV420KP
RCV420KP
| Part Number: | RCV420KP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RCV420KP |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 1000uV Offset-Max, PDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RCV420KP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 1000uV Offset-Max, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 1.053808 g |
| Bandwidth | 150 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 150 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 11.4 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Reference Voltage | 10 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments RCV420KP
| Technical Drawing | View & Download RCV420KP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download RCV420KP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download RCV420KP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments RCV420KP?
What is the function of the RCV420KP?
What is the offset voltage of the RCV420KP?
What is the package type of the RCV420KP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









