Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4558P
RC4558P
| Part Number: | RC4558P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4558P |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 3-MHz, low noise (8-nV/√Hz) operational amplifier 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4558P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 3-MHz, low noise (8-nV/√Hz) operational amplifier 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 5.6 mA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 5.6 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.7 V/µs |
| Voltage Gain | 109.54 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments RC4558P
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download RC4558P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4558P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















