Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4136N
RC4136N
| Part Number: | RC4136N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4136N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad General-Purpose Operational Amplifier, PDIP-14, RC4136N |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > RC4136N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad General-Purpose Operational Amplifier, PDIP-14, RC4136N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 11.3 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.7 V/µs |
| Voltage Gain | 109.54 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments RC4136N
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download RC4136N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
| Datasheet | View & Download RC4136N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments RC4136N?
What category does RC4136N belong to?
What is the package type of RC4136N?
What is the power supply voltage range for RC4136N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











