           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC2012J822CS
RC2012J822CS
Part Number: RC2012J822CS
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC2012J822CS
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0805 8.2K Ohm 5% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RC2012J822CS Available.
Res Thick Film 0805 8.2K Ohm 5% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel
Power Rating 125 mW
Resistance 8.2 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 150 V
Voltage Rating (DC) 150 V
Depth 1.25 mm
Height 609.6 µm
Length 2.0066 mm
Thickness 500 µm
Width 1.2446 mm