           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC2012J472CS
RC2012J472CS
Part Number: RC2012J472CS
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC2012J472CS
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0805 4.7K Ohm 5% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RC2012J472CS Available.
Res Thick Film 0805 4.7K Ohm 5% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 125 mW
Resistance 4.7 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 150 V
Voltage Rating (DC) 150 V
Depth 1.25 mm
Height 609.6 µm
Length 2 mm
Thickness 500 µm
Width 1.2446 mm