           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RC1-4391JB
RC1/4391JB
Part Number: RC1/4391JB
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > RC1-4391JB
Qty Available:
Description: Res 390 Ohm 5% 1/4W Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RC1/4391JB Available.
Res 390 Ohm 5% 1/4W Axial
Composition Carbon Composition
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Power Rating 250 mW
Resistance 390 Ω
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 250 V
Lead Diameter 600 µm
Length 6.3 mm