           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC0603JR07820KL
RC0603JR-07820KL
Part Number: RC0603JR-07820KL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC0603JR07820KL
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0603 820K Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RC0603JR-07820KL Available.
Res Thick Film 0603 820K Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 820 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 558.8 µm
Length 1.6 mm
Width 800 µm
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Max Power Dissipation 100 mW
Military Standard Not
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 820 kΩ
Schedule B 8533210045
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 558.8 µm
Length 1.6 mm