           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC0603FR-0710KL
RC0603FR-0710KL
Part Number: RC0603FR-0710KL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > RC0603FR-0710KL
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 10 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number RC0603FR-0710KL Available.
SMD Chip Resistor, 10 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 0603
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 2.012816 mg
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Power Rating 100 mW
Resistance 10 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 450 µm
Lead Pitch 300 µm
Length 1.6 mm