           Electromechanical > Relays > Power Relays > R73-5D10-5-6
R73-5D10-5/6
Part Number: R73-5D10-5/6
Manufacturer: NTE Electronics
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > R73-5D10-5-6
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R73-5D10-5/6 Available.
Electronics R73-5D10-5/6 Relay SPDT 10 , 5/6vdc Subminiature PC Board Mount Epoxy Sealed
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 5
Weight 11 g
Coil Current 75 mA
Coil Resistance 80 Ω
Coil Voltage (AC) 6 V
Coil Voltage (DC) 6 V
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 120 V
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -55 °C
Operate Time 5 ms
Power Consumption 450 mW