R5S72690W266BG#U0
Part Number: R5S72690W266BG#U0
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series 272 Pin 266MHz 3.3V 272-BGA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5S72690W266BG#U0 Available.
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series 272 Pin 266MHz 3.3V 272-BGA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package FBGA
Number of Pins 272
Data Bus Width 32 b
Frequency 266 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB
Max Frequency 266 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C