R5S72640W144FP#U0
Part Number: R5S72640W144FP#U0
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 32-bit SuperH SH2A-FPU RISC ROMLess 1.2V/3.3V 208-Pin LQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5S72640W144FP#U0 Available.
MCU 32-bit SuperH SH2A-FPU RISC ROMLess 1.2V/3.3V 208-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 208
Data Bus Width 32 b
Frequency 144 MHz
Interface I2C, SCI, SD, SPI, USB
Max Frequency 144 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 1.1 V