R5S72030W200FP
Part Number: R5S72030W200FP
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: 32-bit Microcontrollers - MCU MPU 0K 1.2V I-temp Pb-free 240-QFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5S72030W200FP Available.
32-bit Microcontrollers - MCU MPU 0K 1.2V I-temp Pb-free 240-QFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 240
Data Bus Width 32 b
Frequency 200 MHz
Interface CAN, I2C, SCI, USB
Max Frequency 200 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 82
Number of Programmable I/O 82
Number of Timers/Counters 7
Number of UART Channels 4
Operating Supply Voltage 3.3 V