R5F72115D160FPV
Part Number: R5F72115D160FPV
Manufacturer: Renesas
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: MCU 32-Bit SuperH RISC 512KB Flash 1.5V/3.3V/5V 144-Pin LQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5F72115D160FPV Available.
PCX has Renesas Electronic Component Electronic Components for Sale.
MCU 32-Bit SuperH RISC 512KB Flash 1.5V/3.3V/5V 144-Pin LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Data Bus Width 32 b
Max Frequency 160 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Number of ADC Channels 8
Number of I2C Channels 1
Number of Timers/Counters 11
Number of UART Channels 4
Operating Supply Voltage 5.5 V
RAM Size 32 kB
Height 1.4 mm
Length 20.1 mm
Width 20.1 mm