R5F70855AN80FPV
Part Number: R5F70855AN80FPV
Manufacturer: Renesas
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: 32-BIT, Flash, 80MHZ, Risc Microcontroller, PQFP144, 20 X 20 Mm, 0.50 Mm Pitch, Plastic, LQFP-144
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5F70855AN80FPV Available.
PCX has Renesas Electronic Component Electronic Components for Sale.
32-BIT, Flash, 80MHZ, Risc Microcontroller, PQFP144, 20 X 20 Mm, 0.50 Mm Pitch, Plastic, LQFP-144
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Frequency 80 MHz
Interface SCI, USART
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 3 V