R5F61668RD50FPV
Part Number: R5F61668RD50FPV
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: 32-bit Microcontrollers - MCU MCU 3V 1024K I-Temp Pb-Free 144-LQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R5F61668RD50FPV Available.
32-bit Microcontrollers - MCU MCU 3V 1024K I-Temp Pb-Free 144-LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Frequency 50 MHz
Interface EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, USB
Max Frequency 50 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 1 MB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 92
Number of Programmable I/O 92
Number of Timers/Counters 2
Operating Supply Voltage 3.3 V