           Electromechanical > Relays > Signal Relays > R57-1D-5-12
R57-1D.5-12
Part Number: R57-1D.5-12
Manufacturer: NTE Electronics
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > R57-1D-5-12
Qty Available:
Description: Relay-reed Spst-no .5 Amp 12VDC Dual In-line Package | Nte Electronics Inc. R57-1D.5-12
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number R57-1D.5-12 Available.
Relay-reed Spst-no .5 Amp 12VDC Dual In-line Package | Nte Electronics Inc. R57-1D.5-12
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Coil Resistance 1.2 kΩ
Coil Voltage (DC) 12 V
Switching Current 500 mA
Switching Voltage 100 V