Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > QT60160-ISG
QT60160-ISG
| Part Number: | QT60160-ISG |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > QT60160-ISG |
| Qty Available: | |
| Description: | QT60160 Series 1.8 - 5.5 V 40 uA I2C 16 Key QMatrix Touch Sensor IC - MLF-32 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > QT60160-ISG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
QT60160 Series 1.8 - 5.5 V 40 uA I2C 16 Key QMatrix Touch Sensor IC - MLF-32
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Load Capacitance | 20 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Inputs | 16 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Touchscreen | Capacitive |
| Height | 1 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Microchip QT60160-ISG
| Datasheet | View & Download QT60160-ISG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
How many keys does this touch sensor IC have?
What is the package type for this IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





