Sensors > Optical Sensors > QSE159
QSE159
| Part Number: | QSE159 |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Sensors > Optical Sensors > QSE159 |
| Qty Available: | |
| Description: | QSE159 Series 880 nm Through Hole Plastic Silicon Optologic Photosensor |
PCX has onsemi Sensors > Optical Sensors > QSE159 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
QSE159 Series 880 nm Through Hole Plastic Silicon Optologic Photosensor
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 187.2 mg |
| Fall Time | 100 ns |
| High Level Output Current | 100 µA |
| Input Current | 5 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 35 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Propagation Delay | 6 µs |
| Rise Time | 10 ns |
| Schedule B | 8541407080 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (DC) | 18 V |
| Wavelength | 880 nm |
| Height | 5.08 mm |
| Lead Length | 12.7 mm |
| Length | 4.44 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for onsemi QSE159
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download QSE159 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download QSE159 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
| Datasheet | View & Download QSE159 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the QSE159?
What compliance standards or regulations does the QSE159 meet?
Are there any alternative names or part numbers for the QSE159?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.