Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Antennas > Pulse-W3112A
Pulse W3112A
| Part Number: | Pulse W3112A |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Antennas > Pulse-W3112A |
| Qty Available: | |
| Description: | Antenna Helical 0.9dBi Gain 928MHz SMD |
PCX has Pulse Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Antennas > Pulse-W3112A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Antenna Helical 0.9dBi Gain 928MHz SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 960 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Max Frequency | 928 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bands | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Return Loss | -10 dB |
| Termination | Solder |
| Height | 8.001 mm |
Documentation for Pulse Pulse W3112A
| Datasheet | View & Download Pulse-W3112A Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-W3112A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the frequency range of the antenna?
What is the gain of the antenna?
Is the antenna surface mountable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




