Passive Components > Transformers > Pulse-TX3025
Pulse TX3025
| Part Number: | Pulse TX3025 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-TX3025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1CT: 1CT/1: 1 1500Vrms Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-TX3025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1CT: 1CT/1: 1 1500Vrms Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.53 mm |
| Height | 6.22 mm |
| Length | 12.83 mm |
| Width | 9.53 mm |
Documentation for Pulse Pulse TX3025
| Datasheet | View & Download Pulse-TX3025 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transformer?
What is the isolation voltage of the transformer?
What are the dimensions of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.