Passive Components > Transformers > Pulse-TX1315
Pulse TX1315
| Part Number: | Pulse TX1315 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-TX1315 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1CT: 1CT 1500Vrms 0.8Ohm Prim. DCR Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-TX1315 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1CT: 1CT 1500Vrms 0.8Ohm Prim. DCR Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| DC Resistance (DCR) | 800 mΩ |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Rail/Tube |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.91 mm |
| Length | 7.62 mm |
Documentation for Pulse Pulse TX1315
| Datasheet | View & Download Pulse-TX1315 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-TX1315 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
Is the transformer surface mount or through-hole?
What is the primary-to-primary voltage rating of the transformer?
What are the specifications of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.