Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TXHUA
Pulse TM1062TXHUA
| Part Number: | Pulse TM1062TXHUA |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TXHUA |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed Serial Transceiver Line Interface Module |
PCX has Pulse Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TXHUA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed Serial Transceiver Line Interface Module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 10.67 mm |
| Length | 12.95 mm |
Documentation for Pulse Pulse TM1062TXHUA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the physical dimensions of the product?
What is the contact plating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
