Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TX3DUA
Pulse TM1062TX3DUA
| Part Number: | Pulse TM1062TX3DUA |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TX3DUA |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformer Misc 1: 1 20.32 X 13.72 X 4.95mm Gull Wing Surface Mount |
PCX has Pulse Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062TX3DUA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformer Misc 1: 1 20.32 X 13.72 X 4.95mm Gull Wing Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 13.72 mm |
| Length | 20.32 mm |
Documentation for Pulse Pulse TM1062TX3DUA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Pulse TM1062TX3DUA transformer?
What is the maximum operating temperature of the Pulse TM1062TX3DUA transformer?
What is the lead/base style of the Pulse TM1062TX3DUA transformer?
What is the minimum operating temperature of the Pulse TM1062TX3DUA transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.