Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062DSB1
Pulse TM1062DSB1
| Part Number: | Pulse TM1062DSB1 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062DSB1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver Line Interface Module 1TX 1RX 1.0625GBd 28-Pin DIP SMD |
PCX has Pulse Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pulse-TM1062DSB1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver Line Interface Module 1TX 1RX 1.0625GBd 28-Pin DIP SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 95 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.14 V |
| Nominal Supply Current | 95 mA |
| Number of Transmitters | 1 |
Documentation for Pulse Pulse TM1062DSB1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
How many transmitters does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.