Passive Components > Transformers > Pulse-T5008
Pulse T5008
| Part Number: | Pulse T5008 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-T5008 |
| Qty Available: | |
| Description: | Datacom Transformer, ISDN Application(s), 1: 1; 1: 1 |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-T5008 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Datacom Transformer, ISDN Application(s), 1: 1; 1: 1
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Rail/Tube |
| Shielding | Unshielded |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 18.29 mm |
| Length | 24.13 mm |
Documentation for Pulse Pulse T5008
| Datasheet | View & Download Pulse-T5008 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its application?
How many pins does the transformer have?
What is the turns ratio of the transformer?
What is the maximum operating temperature for the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.