Passive Components > Transformers > Pulse-T5005T
Pulse T5005T
| Part Number: | Pulse T5005T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-T5005T |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio & Signal Transformers XFMR |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-T5005T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio & Signal Transformers XFMR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 18.29 mm |
| Length | 24.13 mm |
| Width | 7.37 mm |
Documentation for Pulse Pulse T5005T
| Datasheet | View & Download Pulse-T5005T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What are the physical dimensions of the product?
Are there any alternate names for Pulse?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.