Passive Components > Transformers > Pulse-T3002NL
Pulse T3002NL
| Part Number: | Pulse T3002NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-T3002NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio Transformers / Signal Transformers SMD T3/DS3/E3/STS-1 40uH 1-Port |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-T3002NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio Transformers / Signal Transformers SMD T3/DS3/E3/STS-1 40uH 1-Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Inductance | 40 µH |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 8504312000 |
| Turns Ratio | 1:2 |
| Depth | 9.91 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.35 mm |
| Length | 7.62 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Pulse Pulse T3002NL
| Datasheet | View & Download Pulse-T3002NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category of the item?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for Pulse T3002NL?
Are there any similar products available from Pulse?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

