Passive Components > Transformers > Pulse-T1091
Pulse T1091
| Part Number: | Pulse T1091 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-T1091 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformer Telecom Dual T1/E1 |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-T1091 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformer Telecom Dual T1/E1
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Inductance | 1.2 mH |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Rail/Tube |
| Return Loss | 11 dB |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:2 |
| Depth | 9.53 mm |
| Height | 6.22 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.22 mm |
| Length | 12.83 mm |
| Width | 7.11 mm |
Documentation for Pulse Pulse T1091
| Datasheet | View & Download Pulse-T1091 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-T1091 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-T1091 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the transformer?
What is the mount type of the transformer?
What is the inductance of the transformer?
What is the maximum operating temperature of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
